Historie‎ > ‎sezona 2008/2009‎ > ‎U18 Junioři‎ > ‎

Souhrn událostí U18 za sezónu 2008/09

U18 – sezóna 2008/2009

V letošním roce junioři U18 narazili na soupeře, pro ně již známé, ale také na zcela nové týmy v soutěži. V základní tabulce se objevily z řad těch známých Slovan Hodonín, Uherský Brod a Uherské hradiště. Naopak nováček a černý kůň soutěže, který mohl jen překvapit, byl celek z Břeclavi. Naši hráči šli do této sezóny s jasným cílem – vyhrát základní tabulku s co nejmenším počtem porážek a postoupit do finálové skupiny.

Sestava

Letos byla kategorie U18 určená hráčům narozených v roce 1991 a 1992. Kdybychom se měli držet tohoto pravidla asi bychom nemohli sezónu ani odehrát. 91 a 92 nás bylo prostě málo. Celkem nás nebylo ani deset. A tak nás museli doplnit hráči z U16. Za náš tým také nastupoval jeden zkušený hráč. Byl to bývalý ligový a v sezóně 08/09 extraligový hráč Prostějova Ondřej Plaček. Jenže z důvodu extraligových utkání nám pomohl jen z poloviny. Sezóna byla také ovlivněna dvěma zraněními (Menšík, Mezihorák) a dlouhou nemocí ve finálové části Seluckého.

Kyjov - Břeclav

Když začneme s nejslabším článkem naší tabulky – Břeclaví, tak to  stačí okomentovat jen pár slovy. Na palubovce domácího Kyjova to byl souboj Davida a Goliáše s jasným vítězstvím Kyjova v obou utkáních o cca 60 bodů. Při zónové obraně nebyla Břeclav schopna přejít přes půlku.

Když Kyjov přijel odehrát odvetu do Břeclavi, tak byl z části oslabený a navíc se hrálo utkání nezvykle brzo ráno a ještě k tomu v neděli. Ze začátku obou utkání byl stav vyrovnaný, ale Kyjov dokázal svoji zkušenost uplatnit ve hře a zvítězil v obou utkáních přibližně o 30 bodů.

Kyjov – Uherské Hradiště

Letošní sezónu jsme začali právě s tímto týmem – Uherské Hradiště. Hra byla poznamenána naší velkou chutí do hry, zatímco soupeř byl značně nerozehraný a než se vzpamatoval prohrával o 40 b. Jasný důvod našeho vedení je také ten, že soupeř k nám přijel v 6 a dohrával pouze ve 4 hráčích. Jasné vítězství pro nás s rozdílem téměř 70 bodů. Druhý zápas byl zcela odlišný. Do druhého utkání nemohl nastoupit Jakub Menšík, kvůli zranění z prvního zápasu.Naši hráči podcenili soupeře, který těžil ze svých fyzických parametrů a držel vyrovnané skóre do poločasu. Ale trpělivou hrou jsme si vytvořili větší náskok, který jsme udrželi do konce utkání. Zápas skončil naší výhrou o 30 bodů.

Když jsme jeli do Uherského hradiště, tak jsme chtěli získat další dvě vítězství. Byly to úplně odlišné zápasy než v Kyjově. Soupeř měl místy i dvouciferný náskok, ale opět jsme nedovolili hradišti vyhrát. Obě dvě utkání tedy skončili naším vítězstvím o cca 30 a 17 bodů.

Kyjov – Uherský brod

Uherský Brod – tým, který jsme dobře znali z minulých ročníků. Celá sestava tohoto týmu se spoléhá na 4 hráče, kteří umí hrát basket. Tito hráči do Brodu hostují z extraligových týmů. První dvojzápas se konal v Brodu. Tam jsme jeli se silnou sestavou a hlavně s tím, že si odvezeme plný počet bodů. První utkání bylo velice vyrovnané, ale v závěru jsme utekli na 10 bodů a postupně jsme náskok zvětšovali a zvítězili jsme o 17 b. Ve druhém utkání se nám dařilo podstatně více. Trestné hody týmu mluví za vše – 20/17 . Po polovině utkání bylo rozhodnuto, kdy jsme vedli o 20 b. a nakonec jsme vyhráli s 30 bodovým rozdílem.

Dvojutkání v Kyjově pro nás mělo velký význam, protože vítězství v obou utkáních by pro nás znamenalo již jasný postup do finálové skupiny. A tak naše snaha vyhrát se zdvojnásobila. První utkání jsme vyhráli o 20 b. a nikdo nepochyboval o tom, že druhý zápas prohrajeme. Druhý zápas se už nesl v exhibičním duchu a se 7 danými trojkami jsme vyhráli o cca 40 b.

Kyjov – Hodonín

První dvojzápas:

Hodonín je soupeř, s kterým máme nejvíce odehraných zápasů s porovnáním s jinými soupeři z tabulky. S Hodonínem hrajeme prostě již od minižáků. Zápasy bývají vždy vyrovnané a vyhecované a to se také dalo čekat od zápasů v letošní sezóně. S Hodonínem jsme končili jak podzimní kolo, tak jarní kolo.

První dvojzápas se konal v Hodoníně. Jeli jsme tam s tím, že alespoň jedno utkání vyhrajeme. Ve všech minulých utkáních jsme bránili zónovým presem a dařil se nám. Tak jsme ho hned na začátku zkusili. Bohužel soupeř nám vzdoroval a tak jsme přešli do zónové obrany. Skóre až do poločasu bylo velice vyrovnané a po půlce svítilo na ukazateli celkem malé skóre 24:23 pro nás. Ve 3 čtvrtině se nám povedlo zvýšit náskok na 6 bodů a postupně až do čtvrté čtvrtiny jsme stále drželi 6 bodový náskok a v poslední minutě 4.čtvrtiny se povedlo Hodonínu, našimi ztrátami, snížit na 3 bodový rozdíl. Který vydržel až do konce utkání. Nezvyklé bylo malé skóre 47:44 .

Do druhého utkání jsme nastupovali s tím, že nemáme co ztratit, protože náš cíl byl jasný-vyhrát alespoň jeden zápas. Hned od začátku jsme hráli zónovou obranu. První čtvrtina byla ještě vyrovnaná a skončila 13:14 pro nás. Ve 2. čtvrtině začalo skóre narůstat v náš prospěch. Chvilkami jsme měli až 10 bodový náskok a po polovině hry jsme vedli o 7 bodů. Ve 3. čtvrtině náskok narostl až na 11 bodů a snažili jsme se náskok udržet až do konce. Ve čtvrté, pro nás bodově nejlepší (20 b.), čtvrtině už jsme dohrávali zápas s poklidným tempem. Celkově jsme zápas vyhráli o 18 bodů. Utkání mohlo, pro nás, bodově dopadnout ještě lépe, kdybychom proměnili víc trestných hodů – 34/15.

Druhý dvojzápas:

Byl to náš poslední dvojzápas v základní tabulce. Postup jsme měli jasný, ale vítězství bylo nutné, protože výsledek se započítával do finálové skupiny (Hodonín postupoval také). Na naší lavičce sedělo 12 sebevědomých hráčů a pohled na 7 hráčů Hodonína, kteří si místo rozcvičování hodili několikrát na koš, byl uklidňující.

Ale začátek prvního utkání byl nemastný, neslaný, jak uvedla trenérka Mezihoráková pro místní televizi. Během 1.čtvrtiny jsme byli schopni dát jen 2 koše a ještě k tomu tam soupeřovi spadlo všechno. Ale ve 2.čtvrtině přišel obrat. Za příjemného doprovodu fanoušků jsme otočili skóre v náš prospěch a po polovině utkání jsme vedli jasným náskokem. Zápas už se dohrával v poklidném tempu.

Do druhého zápasu už jsme šli více soustředění a nechtěli jsme zopakovat hrozný začátek z prvního zápasu. Druhý zápas byl více vyrovnanější, ale uhlídali jsme si deseti bodový náskok až do konce, který přetrvával po celou dobu zápasu. Do finálové skupiny jsme tedy postoupili bez jediné porážky v základní tabulce. Finálovou skupinu tvoří vždy první dva týmy z obou skupin(západ a východ). A Hodonín je právě tým, který skončil na druhém místě v základní tabulce. Tyto dvě utkání byly velice důležité, protože tyhle dvě vítězství se započítávají do finálového kola.Tedy s Hodonínem jsme už nehráli a už nás  jen  čekal dvojzápas v Sokolu Šlapanice a BBK Ives B a odvety s těmito týmy na domácí palubovce.

Finálová skupina

V základní skupině jsme nepocítili hořkost porážky ani v jednom utkání a ve finálové skupině jsme ani jednou nevyhráli. Čím je to způsobeno ??? V prvním zápase, když jsme nastupovali proti týmu Šlapanice, nám chyběli dva hráči ze základní pětky – Plaček (extraligový zápas v Ostravě) a Selucký (nemoc). A dále chyběl Strnad (hory). A aby toho nebylo málo, tak si Josef Ingr způsobil, den před zápasem na tréninku, zranění. To jsou už 3 pivoti, kteří nehráli Tedy v obou zápasech s celkem ze Šlapanic jsme prohráli pod košem. Chyběla nám výška a taky hlavně váha. Polovinu našeho týmu tvořili hráči U16. Druhý zápas jsme hráli s BBK Ives B. Zápasy to byly podobné, jako proti týmu Šlapanice. Pod košem měli jasnou výškovou převahu. Odvety byli trochu vyrovnanější než první zápasy, ale nedovedli jsme porazit ani jednoho soupeře.

Tedy nakonec jsme obsadili 3.místo v OP I – jižní Moravy.

Posezónní program:

Ukončení sezóny 2008/09 hráčů U16 a U18

5.června se konalo ukončení sezóny 2008/09 hráčů U16 a U18. Sešli se zde hlavně hráči, trenéři, ale také rodinní příslušníci těchto hráčů a trenérů. Program této akce se nesl ze začátku ve sportovním duchu, kdy se převlékli do sportovního, jak zletilí tak nezletilí a utkali se v basketbale a fotbale. Dále se pokračovalo vyhlášením nejlepších hráčů a byly předány medaile všem hráčům a trenérům za 3.místo v oblastním přeboru, jak u Kadetů U16, tak u Juniorů U18. Nakonec se všichni účastníci akce sešli u táboráku a pod vedením hlavních pěveckých es (Sivák st.,  Jedovnický) si každý procvičil své hlasivky.

Soustředění Kosov 2009

A na úplný závěr letošní sezóny hráči U18 odcestovali na soustředění do Kosova u Zábřehu.

Po celkem úspěšném roce, kde se tito hráči umístili na 3.místě, si bohužel U18 v Kyjově dávají pauzu. Důvod je ten, že

že nejsou hráči odpovídající této kategorii.