Historie‎ > ‎sezona 2009/2010‎ > ‎U14 Žáci‎ > ‎Novinky U14 2009-2010‎ > ‎

Tubanak 2009

přidáno: 10. 9. 2009 5:44, autor: Ondra Navrátil   [ Aktualizováno 15. 9. 2009 11:04 uživatelem Tomas Cada ]
Již tradičně první zářijový víkend pořádá basketbalový oddíl Jiskra Kyjov turnaj basketbalových nadějí – TUBANAK. V letošním ročníku oproti těm předchozím došlo ke změně v tom, že byl turnaj termínově rozdělen na chlapeckou a dívčí složku vzhledem k vyššímu počtu hraných kategorií.

Chlapecká část se konala od 4. do 6.9.2009. Turnaj byl vyhlášen ve třech kategoriích a to pro U14 – chlapce narozené po 1.1.1996, starší minichlapce ( 1997 a ml.) a mladší minichlapce (1998 a ml.). Každá kategorie hrála v jedné kyjovské hale – tělocvičně.

Kategorie U14 se hrála v tělocvičně místního Gymnázia za účasti osmi celků z celé České republiky. Sedm týmu (včetně domácích) si náš turnaj vybralo jako přípravu před kvalifikací o žákovskou ligu U14 pro sezónu 2009/2010. Družstva byla rozdělena do dvou skupin, ve skupině A se mezi sebou postupně utkaly týmy Jiskry Kyjov, BA Sparty Praha, BSK České Budějovice a BK Kondoři Liberec. Naši chlapci se hned v prvním utkání utkali ze spolufavoritem skupiny chlapci BA Sparta Praha. Po vyrovnaném boji jsme nakonec zvítězili těsně 48:42, když nejlepším střelcem byl Filip Čada s 22 body. Ve druhém utkání jsme nastoupili proti hochům z Liberce, přičemž jsme od první minuty ovládali hru a nedali soupeři možnost zdramatizovat utkání, ve kterém jsme zvítězili 62:30. Nejlepším střelcem byl opět Filip Čada opět s 22 body. Do utkání se výrazně zapojila celá lavička. Třetí utkání jsme odehráli až následující den, když průběh byl obdobný s předchozím utkáním. Chlapce s BSK Budějovice jsme porazili velkým rozdílem 80:30, když naši nejlepší hráči strávili na palubovce minimum času. Střelecky opět byl nejlepší Filip Čada s 16 body, tentokrát však hned za ním v závěsu byli Tomáš Halla a Martin Machalínek s 14 body. To vítězství znamenalo první místo ve skupině a postup s prvního místa do semifinále, kde náš čekal druhý v pořadí ze skupiny B.

Ve skupině B se postupně mezi sebou utkala družstva Slávie Kroměříž, BK Brandýs nad Labem, Sokol Hradec Králové a BBK Blansko. V dramatickém utkání o první místo ve skupině B se utkaly týmy Slávie Kroměříž a BK Brandýs nad Labem. Po velmi vyrovnaném utkání se z vítězství 32:28 radovali chlapci z BK Brandýs nad Labem.

V prvním semifinálovém utkání se naši chlapci utkali s tradičním rivalem ze Slávie Kroměříž. Od první minuty bylo utkání velmi vyrovnané a chlapci obou týmů předváděli pohledný basketbal. Po první půlce jsme prohrávali o dva body a stále jsme jen soupeře dotahovali. Zlom přišel na konci třetí čtvrtiny, kdy jsme hlavně zásluhou Tomáše Hally vybojovali pod soupeřovým košem několik míčů a zisky proměnili v body. V poslední čtvrtině jsme již soupeři nedovolili jít do vedení a zvítězili jsme 53:45 a tím i postoupili do finále turnaje. Nejúspěšnějším střelcem byl Filip Čada a jak jinak 22 body.

Ve druhém finálovém utkání se utkala družstva BK Brandýs nad Labem a BA Sparta Praha. Opět bylo k vidění velmi pěkné a vyrovnané utkání, které nakonec vyhráli chlapci z Brandýsa v poměru 54:48.

V nedělních bojích o umístění se nejdříve utkala družstva BSK České Budějovice a BK Kondoři Liberec o 7.místo, Sokol Hradec Králové a BBK Blansko o 5.místo. Po těchto utkáních již začaly boje o medaile. O 3.místo na sebe narazily týmy BA Sparty Praha a Slávie Kroměříž. Po vyrovnané první polovině utkání chlapci z Kroměříže ve třetí čtvrtině nepovolili soupeři skórovat a sami zaznamenali 19 bodů, tím bylo utkání rozhodnuto. Hoši z Kroměříže nakonec zvítězili 41:29 a získali bronzové medaile a pohár za třetí místo v turnaji.

V boji o prvenství v turnaji proti sobě nastoupili chlapci z Kyjova a Brandýsa. Od první minuty chlapci obou týmů předváděli pohledný, rychlý a důrazný basketbal. Žádnému ze soupeřů se nepodařilo dostat do trháku. Naši chlapci bojovali ze všech svých sil a po první polovině jsme vedli 30:28. Těsně před koncem utkání, kdy bylo skóre 52:49 v náš prospěch, jsme vyrobili chybu v rozehrávce a soupeř trojkou svého nejlepšího hráče srovnal na 52:52. V tří minutovém nastavení jsme však nakonec strhli vítězství na svou stranu a v poměru 60:57 zvítězili. Nejlepším střelcem utkání byl Martin Machalínek s 24 body. Naši hoši tak získali zlaté medaile a pohár pro vítěze. Nejlepším střelcem našeho týmu byl Filip Čada s 92 body s odstupem pak následovali David Šuráň s 58 body, Martin Machalínek s 52 body. Nejlepším hráčem turnaje byl sborem rozhodčích vyhlášen David Šuráň. Druhé místo s pohárem a stříbrnými medailemi vybojovali chlapci z BK Brandýs nad Labem.

Konečné pořadí bylo v letošním ročníku kyjovského TUBANAKU v kategorii U14 (1996 a ml.) bylo následující: