Historie‎ > ‎Sezona 2012/2013‎ > ‎U15 Žáci starší A‎ > ‎Novinky U15‎ > ‎

TUBANAK 2012 - zhodnocení turnaje

přidáno: 17. 9. 2012 5:24, autor: Radim Mezihorák   [ Aktualizováno 17. 9. 2012 5:24 uživatelem Tomas Cada ]

Náš druhý turnaj v pořadí, po týdenním zápasovém volnu, měl prověřit naše svěřence a to tentokrát na domácí palubovce. VIII. Ročník mezinárodního turnaje TUBANAK měl již svoji kvalitu a již v základní tabulce jsme narazili na silné soupeře. Turnaj se pro nás mohl vyvíjet všemi směry, protože před každým zápasem nebyl znám ani outsider a ani jasný vítěz. Tomu nasvědčují i všechny výsledky v naší čtyřčlenné skupině, kde největší bodový rozdíl ze všech zápasů byl 13 bodů. V tabulce A, kam jsme patřili, jsme narazili na České Budějovice (letošní účastník ligy U15), INTER Bratislava (žákovská liga) a Chomutov (Účastník play-off o MČR v loňské sezóně).

Kyjov – České Budějovice (59:46)

Do prvního utkání na turnaji jsme vletěli přímo po hlavě. První čtvrtina, kdy nám soupeř nedal ani jeden koš ze hry, skončila 21:4. Naše předvedená hra byla parádní. Kluci dřeli v obraně na 100% a těžili jsme hodně z rychlých protiútoků, které končily jasnými koši. Ovšem druhá čtvrtina byla již horší. Z naší strany se do hry dostali mladší hráči a začali jsme pokulhávat. Naštěstí jsme těžili ze 17-ti bodového náskoku z první čtvrtiny. Třetí čtvrtinu jsme prohráli dokonce o 8 bodů. Jako kdybychom ztratili smysl pro hru. Dělali jsme chyby jako minižáci, chvilkami jsme nebyli schopní přejít přes polovinu hřiště. Poslední čtvrtinu jsme se trochu otřepali a utkání jsme vyhráli o 13 bodů. Měl to být jasný zápas. Budějovice známe jako slabší tým, který jsme v minulosti poráželi třeba i o 50 bodů. Ovšem udělali obrovský pokrok a byli pro nás silným soupeřem.

Kyjov – Inter Bratislava (62:51)

Další známý soupeř, se kterým jsme odehráli přípravný zápas asi před třemi týdny, který skončil vítězstvím Interu o 9 bodů. Do tohoto utkání však nenastoupil klíčový hráč Interu, který odjel na utkání do Brna za kategorii U17. Což nám hodně pomohlo a již v první čtvrtině jsme se odtrhli o 12 bodů. Tento náskok jsme drželi až do poloviny hry. V druhé polovině hry se soupeř hodně rozstřílel. Ze soupeřovi strany padly 4 trojbodové pokusy. Naštěstí se nám povedlo náskok udržet a utkání jsme dovedli do vítězného konce. Oproti prvnímu utkání se v tomto prosadilo více našich hráčů.

Kyjov – Chomutov (61:48)

Chomutov měl v loňské sezóně stejné umístění jako my, takže jsme čekali vyrovnaný zápas. Opět se nám vydařila první čtvrtina a vybudovali jsme si dvouciferný náskok. 12 bodů v řadě jsme dovolili hráčům Chomutova dát asi během prvních 3 minut ve druhé čtvrtině a hra se srovnala. Naštěstí jsme se po time-outu probudili a vytvořili si tak opět velký náskok. Začátek druhé poloviny opět slabý. Soupeř opět srovnal skóre. Na nás už šla vidět únava a jediná zbraň na soupeře byl rychlý protiútok. V postupném útoku jsme totiž narazili na obtížnou obranu, která připomínala zónu 3-2. Poté co jsme proti této obraně zredukovali dribling a konečně jsme hráli jako kolektiv, jsme mohli opět navyšovat skóre v náš prospěch. Utkání jsme nakonec vyhráli o 13 bodů a z předvedené hry jsme měli radost. Hráči během hry pochopili důležitost hry bez driblingu a zrychlení hry dělalo Chomutovu velké problémy. Podle mého to byl dosud nejbasketbalovější utkání na turnaji a my jsme si tak zajistili postup do semifinále z prvního místa bez jediné prohry.

Kyjov – Vysočina (57:39)

Vysočina odehrála poslední zápas ve skupině s Hradcem Králové. Po sotva půlhodinové přestávce nastoupilo tohle družstvo proti nám. Vysočina působila kvalitně, protože měla zápasovou bilanci ve skupině 2:1. V úvodu utkání byly obě strany velmi opatrné a vyrovnané skóre se drželo až do konce první čtvrtiny. V druhé čtvrtině jsme více zapracovali na obranných činnostech a prokládali jsme je rychlými protiútoky. Nejvíce nám dělali problém dva podkošoví hráči Vysočiny, ale i přesto jsme navyšovali skóre v náš prospěch. Hráči Vysočiny postupně fyzicky odpadali a my jsme mohli prostřídat všechny hráče a odpočinout si tak na nedělní finálový zápas. Po stránce atraktivity byl zápas na bodu nula – hráči z obou týmů měli v nohách 2 předchozí zápasy a šlo to na nich vidět. Ovšem velké zpestření a velké překvapení jsem viděl na našich dvou nejmladších hráčích ročníku 2000 – Robek Jan a Řezník Dominik. Odehráli takřka celou druhou polovinu na střídačku s dalšími mladšími hráči a společně dobře zapracovali v obraně. Tímto se i hráči postupně dostávají na lepší místo v žebříčku střídání hráčů na zápase, když jsou to nejmladší hráči.

Kyjov – Hradec Králové (51:45)

Odveta z jarního Kyjovského festivalu, kdy hosté vyhráli o jeden jediný bod, byla tady. Ochozy se postupně naplnily a atmosféra v hale by se dala krájet. Na hráčích byla vidět trochu nervozita, ale ta se během první čtvrtiny ztratila. Problémy nám opět dělala Hradecké dvojice – Mráz a Vlach, kteří nastříleli nejvíce bodů. V polovině hry jsme si vytvořili až dvojciferný náskok a na našich hráčích byla vidět uvolněnost. Hru jsme si všichni užívali. Bohužel vyčerpanost vadila především při zakončení, kdy už jsme neměli sílu dát koš. Ale naštěstí se tak dělo na obou stranách. V utkání jsme pořád měli mírný náskok, který jsme si podrželi až do konce a poslední minuty na turnaji jsme si krásně užívali a po loňském druhém místě jsme konečně dosáhli na vrchol a domů si odnesli zlaté medaile.

Kdyby se měl vyhlásit nejlepší hráč Kyjova tak bych bezkonkurenčně řekl Filip Chludil, který předváděl dobré výkony jak v obranné tak v útočné činnosti. Zvláště nelehkou pozici měl proti Vlachovi ve finálovém utkání a v semifinále proti Kovářovi z Vysočiny. Na kontě měl nejvíce bodů a trestné hody byly taky dobré. Celkově byly trestné hody dostačující v rámci turnaje, kde je vidět unavenost po letní přípravě a zápasovém maratónu. I když jsme všechny utkání vyhráli (a to soupeři nebyli vůbec na slabé úrovni), je potřeba zapracovat na obranné činnosti, hlavně na doskoku, ze kterého jsme dostávali laciné koše. Podle mého jsme měli útočný systém a celkový pohyb jako jeden z nejlepších ovšem spacing (celkové rozmístění hráčů v útoku) je potřeba doladit, protože někteří hráči se stále motají, kde nemají.