Historie‎ > ‎Sezona 2012/2013‎ > ‎U15 Žáci starší A‎ > ‎Novinky U15‎ > ‎

EASTER OSTRAVA 2013 – zhodnocení turnaje U15

přidáno: 19. 4. 2013 5:17, autor: Radim Mezihorák   [ aktualizováno 19. 4. 2013 5:18 ]

335:226

Na poslední chvíli, ale přece jen jsme se přihlásili na jeden z největších Velikonočních turnajů v ČR do Ostravy. Na sever Moravy jsme odcestovali v počtu 10 hráčů. Všechny zápasy se hráli 2x 16 minut.

V tabulce jsme narazili na Honvéd Budapešť, BK Karlovka Bratislava a Sokol Vyšehrad.

Jiskra Kyjov – Honvéd Budapešť (Maďarsko) 36:61 (22:34)

První utkání na turnaji bylo proti maďarským chlapcům, kteří již od pohledu vypadali jako dorostenci U17. Dokonce maďarský trenér se ptal, zda-li jsme si nespletli halu s kategoriemi a jestli nemáme hrát U14. To mě nenechalo chladným a tak jsem se snažil kluky nahecovat k co největšímu výkonu, dokud na turnaji máme ještě všechny síly. Když nás soupeř převyšoval fyzicky i technicky tak po polovině hry jsme prohrávali pouze 34:22, s tím že u nás se vystřídali téměř všichni hráči a soupeř hrál skoro v 7 lidech. Na začátku druhé poloviny si Čoudy udělal kotník a tím pro něj skončil turnaj i konec sezóny. Po této situaci byla 9-ti bodová šňůra Maďarů a utkání se dohrálo v klidném tempu. Na to, že Chludil měl pod košem obrovskou konkurenci tak dal 16 bodů, což je téměř polovina ze všech. Ale i tak jsme uhráli velice dobrý výsledek s předním extraligovým týmem Maďarska.

Jiskra Kyjov – BK Karlovka Bratislava (Slovensko) 57:69 (30:40)

Do druhého utkání jsme šli opět s respektem, protože před zápasem jsme se dozvěděli, že proti nám nastoupí nejlepší borci z INTERU a KARLOVKY Bratislavy. A jelikož je Karlovka mistr Slovenska, tak basketbal asi umí hrát. Každopádně již nebyli tak vysocí jak Maďaři a tak jsme se konečně snažili alespoň najíždět do koše. Tempo hry jsme, velice dobrou obranou a solidním pohyblivým útokem, drželi téměř 10 minut, poté se trhli hosté na 10-ti bodový náskok. Po oddechovém čase jsme dokonce 10-ti bodový náskok smazali a kvůli několika hloupým chybám ke konci poločasu si mistr Slovenska opět udělal náskok 10-ti bodů. I tak můžu říct, že to byl pěkný basket. My jsme v utkání mohli pouze překvapit a Karlovka byla jasným favoritem. My jsme ovšem nepřestali kousat ani ve druhé poločase, kdy jsme několikrát snížili náskok, ale bohužel zkušenosti a neuvěřitelná úspěšnost střelby ze střední vzdálenosti Karlovku posunuli do semifinále turnaje. Prohra o 12 bodů nám vůbec nevadila, ba naopak jsme předvedli vyčerpávající výkon a uhráli jsme téměř nejvyrovnanější utkání s tímto týmem na turnaji. Karlovka nakonec celý turnaj vyhrála, když porazila Honvéd Budapešť. Dobrý výkon předvedl Strýček a Konečný.

Jiskra Kyjov – Sokol Vyšehrad 53:29 (28:17)

Jelikož jsme dostali do skupiny 2 nejtěžší týmy do skupiny (Honvéd a Karlovka) tak do třetice na nás zbyl ligový tým z Vyšehradu. Úvod utkání byl kostrbatý na obě strany a určitě se nejednalo o basket. Byla to minižákovská košíková plná nepřesných přihrávek a chyb. Ale po několika minutách jsme se do toho dostali a opět kolektivním pojetím v obraně i útoku jsme 15-ti body v řadě Vyšehrad smazali. Věděli jsme, že už ze skupiny nepostoupíme a tak budeme hrát ještě 4 zápasy ve skupině o udržení. Proto do druhého poločasu nastupovali spíše hráči mladší a klíčový hráči odpočívali. Tvarog se svými třemi trojkami a 15 body v utkání patřil mezi nejlepší na hřišti.

Jiskra Kyjov – Přerov 104:18 (52:10)

Nejslabší tým na turnaji Přerov přijel s mladšími hráči a tak vypadala i hra. Krásný příklad zkusit si v útoku i v obraně něco nového. Nemálo rychlých protiútoků a solidní obrana smazala Přerov z basketbalové mapy. Chludil pod košem věčně sám nasázel soupeři 45 bodů. 4x zahraný Killy na Huberta znamenal nejlepší bodový přínos tohoto hráče na turnaji – 12 bodů.

Jiskra Kyjov – Basket Gubbio (Itálie) 44:11 (24:5)

Proti Italskému Gubbiu jsme nastupovali již v 8 hod ráno. A jelikož si Italové spletli halu, tak přijeli o 45 minut později. Proto utkání trvalo pouze 16 minut. Soupeř, který zdaleka nebyl tak jednoduchý jak skóre naznačuje. Jen jsme hráli trpělivě v útoku. Krásně na druhou fázi rychlého protiútoku, která vycházela téměř pořád. Zasloužená výhra a další, již třetí výhra v řadě. Jde vidět, že druhá skupina byla jasně slabší, a kdybychom organizátory byli nalosováni tam, tak můžeme přijet domů i s medailemi.

Jiskra Kyjov – Darazsak Budapešť (Maďarsko) 41:38 (27:15)

Poslední utkání na turnaji proti maďarskému celku jsme začali výborně. Vedení 13:0 po 8.minutách svědčilo o vynikající obraně a protihráčům jsme nedovolili ani vystřelit. Tento náskok přetrval až do druhého poločasu a stále jsme si drželi tento náskok. Ovšem Darazsak nechtěl prohrát s nějakým Kyjovem a začal důsledně bránit. Nám už docházeli v průběhu síly a tak to šlo vidět na skóre. Nakonec jsme byli my ten šťastný tým a ve vyrovnané koncovce jsme uspěli.

Turnaj hodnotím jako hodně přínosný pro Kubu Pěnčíka, který si zahrál až moc a turnaj mu hodně dal. A odjíždět s bilancí 4 výher a 2 proher je vskutku velmi dobré a to, že jsme skončili až na 5.místě (z 9 týmů) nám ani tak nevadí. Musím poděkovat klukům za dobré chování. Za ty 4 dny byli vcelku hodní, ale někteří mají stále moc otázek typu: Už tam budeme ? Co máme dneska na jídlo ? S kým hrajeme ? Vyhrajeme to ? Nejsou nějací vysocí ? Turnaj hodnotí pozitivně i kluci a myslím, že do Ostravy zamíříme i příští rok.