Historie‎ > ‎Sezona 2018/2019‎ > ‎U15 Žáci starší‎ > ‎

Novinky U14-15k 18-19


Zhodnocení posledních 6 utkání U15

přidáno: 28. 3. 2019 4:07, autor: Radim Mezihorák

Máme za sebou 6 dalších utkání v ligové nadstavbě U15. Po dvojičce s Kroměříží jsme na domácí palubovce nastoupili ke čtyřem utkáním a ve třech z nich jsme dokázali soupeře porazit. Čekají nás poslední dva zápasy, kde opět očekáváme minimálně jednu výhru.

Nebudu komentovat každý zápas zvlášť. Celkové hodnocení všech těchto zápasů není moc pozitivní, i když jsme 3 vyhráli. Dobře hodnotit se dá pouze poslední zápas proti Prostějovu. V ostatních zápasech jsme opět měli problém při přechodu do protiútoku. Ten nás trápí, a pokud budeme hrát takhle pomalu dopředu i nadále, tak se v žádném případě nemůžeme rovnat lepším týmům. Takže naším cílem do konce sezóny je stále pracovat na protiútoku. Problém je i v individuálních činnostech některých hráčů. Příjem rychlé přihrávky nebo samotná přihrávka. To je alfa omega celého basketbalu. Pokud neumíme sčítat a odčítat tak nemůžeme po klukách chtít násobilku. Basketbalově – pokud si nepřihrajeme, tak nemůžeme po klukách chtít herní kombinaci hoď a běž nebo dokonce clonu.  Nemluvím teď o všech hráčích. Takže je potřeba na tréninku drillovat drillovat drillovat. Tyto pohyby je třeba dělat automaticky. Čím starší budeme tím agresivnější bude obrana soupeře, a proto je nutné dělat vše důkladně. Další náš velký problém je s obranným doskokem. Samotná obrana vysokých hráčů nám už nedělá takový problém, ale následný doskok jak vysokých tak hráčů z perimetru je velký problém.

Individuální zhodnocení hráčů, kteří nejčastěji nastoupili za U15:

Martin Jahoda – Marťa šel určitě nahoru, dokáže kluky vyhecovat, problém je v levé ruce z levé strany, ale na tom se pracuje. Zlepšení oproti září je ve střelbě – která je ze střední vzdálenosti daleko lepší. Jinak umí kluky dobře vyhecovat a umí se zdravě naštvat.

Šimon Flajzar – Čili někdy spí, ale někdy dokáže mile překvapit – tak jako v posledním zápase proti Prostějovu. Problém je při obranném doskoku. Někdy i v příjmu přihrávky. A hlavně se nesmí bát kontaktu a trochu tvrdší hry. Jakmile tohle překoná tak je schopný dávat 20 bodů pravidelně. Na tom zapracujeme po sezóně a určitě bude jeden z nejplatnějších hráčů na place.

Fridrich Filip – Filda je atleticky i rychlostně jeden z nejlepších na perimetru. Dokáže v prvním kroku utéct obránci, ale ve finále má někdy problém dát koš, i když je lehce atakovaný. Dobře se pere s rolí rozehrávače a nebojí se kluky v útoku organizovat a pořádně zařvat. Takhle má vypadat rozehrávač. Střelbu zdokonalujeme, ale je to o počtu odstřílených pokusů, takže je potřeba střílet, střílet a střílet.

Martin Koch – Marťa dobře kompenzuje výšku svoji chytrostí a zkušeností. Ale někdy toho chce moc, když stačí málo a potom je z toho zbytečně moc ztrát. Jako rozehrávač by měl mít méně ztrát. Střelecky je na tom dobře – je potřeba zdokonalit střelbu z pohybu a po driblinku. Určitě je potřeba zamakat na obraně a obranném doskoku.

Václav Šimeček – Vašek začal s basketem v minulé sezóně a docela dobře se do týmu zapracoval. Každý zápas dostává víc a víc minut a je potřeba, aby dohnal kluky, kteří na sobě pracují již několikátým rokem. Má obrovskou výhodu ve výšce, ale ještě je trochu zmatený, protože je toho na něho hodně. Takže potřebuje hrát hrát a hrát. To se podaří na turnaji v Klatovech.

Adam Zapletal – Aďas v této o rok starší soutěži využívá rychlost a dobrou obranu. Tím kompenzuje svoji výšku. Ale jelikož má výborné čtení hry tak bych možná od něho čekal trochu více bodů nebo větší hrozbu pro soupeře. Určitě má na to, aby se stal výrazným hráčem i v této soutěži. Střelba se oproti začátku sezony zhoršila, takže máme na čem pracovat na konci sezóny.

Mořický Tomáš – Tomajda si vždycky uhraje svoje. Skvělé trestné hody, dobrá obrana a bojovnost jsou nejsilnější stránky Toma. Výhodou je i levá ruka. Z druhé stránky je potřeba upozornit na zbytečně držený míč. Je potřeba zvednout hlavu a dát přihrávku dopředu. Někdy to totiž vede k zbytečným ztrátám.

Hudeček Adam – Ady má perfektní zrychlení a dokáže ve své kategorii předběhnout téměř všechny. V U15 je to trochu horší, ale pořád patří mezi nejrychlejší. Zlepšil si určitě střelbu ze střední vzdálenosti. Dobrá je i obrana a bojovnost. Na čem je určitě potřeba zapracovat tak na finální části v situacích 2/1, kdy je potřeba míč shodit na pivota. Někdy zbytečně Ady najede a dostane blok. Takže je potřeba skloubit skvělou rychlost a následný shoz.

Kubát Tomáš – Tom šel strašně nahoru. Oproti kvalifikaci do ligy U15 je úplně někde jinde. Více méně jeden z klíčových hráčů U14 i U15. Herně i chytrostí dokáže soupeře lehce přehrát. Trochu kulhá technika, na které musíme zapracovat. A až se srovná technicky tak budeme ladit rychlost.

Kubík Šimon – Šimi měl skvělý začátek sezóny. Po zranění šel trochu dolů a hledal se. Teď je opět v U14 jeden z klíčových hráčů, ale zase v U15 to trochu skřípe. Už nestačí udělat otočku. Už je potřeba vymyslet něco víc a být nebezpečný i trochu jinak. Takže zapracujeme na hře 1/1 z perimetru, protože výškově už se moc pod košem neprosadí.  

Gruber Filip – Fífa musí zrychlit. A to jak v obraně, tak i v útoku. Basket je o hold o rychlosti a o obraně. A pokud to tam není tak se málokdy hráč prosadí. Výhodou Fífy, je docela dobrá a přesná střelba. Kdyby se k tomu přidala obrana, tak by patřil k hráčům, kteří jsou hodně platní. Hlavně je potřeba neřešit rozhodčí …

Kostiha Tadeáš – Tedy má obrovské výkyvy. Až nechápající. Dokáže odehrát super zápas proti silnému soupeři a ničeho se nebojí. Ale na druhý den nastoupí úplně jiný Tedy, který má respekt úplně se všech a dokáže ztratit všechny míče. Tohle je potřeba odstranit. Tedy teď hodně vyrostl a do budoucna si myslím, že bude hodně platným hráčem. Hlavně se nesmí bát a trochu si víc věřit. Jelikož šel herně nahoru, tak dostává i více minut než tomu bylo v kvalifikaci nebo na začátku sezóny. Je to jen tím, že chce, maká a neremcá. Takže za odměnu hraje čím dál tím víc minut. Určitě je to dobrá motivace pro další kluky, kteří se chtějí porvat o minuty na hřišti.

Zhodnocení posledních 4 utkání U14

přidáno: 27. 2. 2019 7:58, autor: Radim Mezihorák

Za prvé se omlouvám, že nestíhám dávat komentáře. Ale myslím, že důležitější jsou výkony na hřišti než slova. A že ty výkony jsou dobré. Pojďme na první zápas.

Svitavy – Kyjov     57:108

Svitavy známe již ze základní skupiny. Je to soupeř, který nemá moc zkušeností. Mají mladší kluky a technicky a herně na tom nejsou dobře. I přesto, jsme začátek nezvládli a po 2 minutách jsme prohrávali 5:0. Bylo to jen naší nesoustředěností. Ale takové začátky by se nám stávat neměli. Potom naše mašina zabrala a první čtvrtinu jsme vyhráli 14:26. Druhá čtvrtina byla hodně podobná té první. Soupeře jsme přehráli o třídu a náskok se jen zvětšoval. V poločase to bylo již o 25 bodů. V druhém poločase dostali hodně prostor naši mladší hráči, kteří zahráli velmi dobře a přes očekávání jsme dali stejný počet bodů i v druhém poločase. Bylo to i díky rychlému přesunu na útočnou polovinu víceméně bez driblinku.

Litomyšl – Kyjov     70:73

Do utkání s BŠM dne 23. 2. jsem si myslel, že toto bude náš zápas roku. Do utkání jsme šli stejně jako předešlý den bez Aďase Zapletala, který určitě první pětce chyběl. Soupeř na tom byl výškově i technicky docela dobře. Myslím, že na stejné úrovni jako my. Utkání jsme začali docela v rychlém tempu a dostali jsme se do menšího vedení. Soupeř po oddechovém čase přepnul na vyšší rychlost a tempo dohnal. Proto i po první čtvrtině skóre téměř vyrovnané. Ve druhé čtvrtině jsme pokračovali v docela dobré hře. Místy rychlý protiútok. Dobrá kolektivní hra v útoku doplněná herní kombinací hoď a běž. Nebáli jsme se využít naše nejvyšší hráče a to bylo také znát na počtu bodů Dana Duhajského, který dal letos své maximum – 20 bodů. Ač nám trenér Litomyšle na začátku utkání řekl, že nehraje „sra*ky“ ve stylu clon apod., tak stejně soupeř clony hrál a právě v těchto věcech jsme propadali a dostávali jednoduché body. Ve třetí čtvrtině jsme se soupeři vzdálili až na 12-ti bodový rozdíl, ale soupeř nás opět dostihl a do poslední čtvrtiny se šlo za vyrovnaného stavu. Litomyšl byla odpočatá (sobotní duel s Brnem nehráli) a proto byli plní sil. I přesto jsem rád za obrovskou bojovnost všech kluků, dobře zvládnutou koncovku – kluci plnili pokyny, jak měli. A hlavně i dobré procento trestných hodů v poslední čtvrtině nám pomohlo k vítězství. Myslím, že skvělý zážitek pro fanoušky, hráče a všechny přihlížející. Myslím, že hezčí zahájení jarních prázdnin jsme si přát nemohli.

BŠM Brno – Kyjov     66:73 pp

Utkání v Brně o první místo v tabulce bohužel opět bez Aďase, který stále marodil. Na toto utkání jsme se připravovali celý týden na tréninku. Výhoda tohoto soupeře vždy spočívala v dobré celoplošné obraně. Toto byl právě ten moment, který musíme překonat. V úvodu se tohoto utkání se nám to bohužel nedařilo. Pořád hlava dole, zbytečný driblink a následně ztráta. V postupném útoku to nebylo zase tak špatné, dobrá kolektivní hra i hra 1/1. Ale přesun na útočnou polovinu – katastrofa. Brno nehrálo lépe, jen prostě čekali na naši chybu, kterou jsme dělali až moc často. Jinak jsme herně byli podle mě lepším týmem. Nedaných 8 trestných hodů za první čtvrtinu také mluví za vše. Naše druhá pětka se docela dobře dostávala přes naši polovinu, takže nebylo tolik ztrát. Celkově jsme tuhle čtvrtinu prohráli 20:14, ale byl jsem oproti začátku utkání určitě spokojenější. Místy jsme sice prohrávali už o 20 bodů, ale pořád byla vidět snaha. V poločase bylo dlouhé sezení v šatně, kde jsme si ukázali znovu a podrobně jak hrát v útoku. Třetí čtvrtina se nám docela povedla. Soupeři jsme dovolili jen 13 bodů v útoku, ale hlavně jsme již nedělali hloupé chyby při rozehrávce. Klíčové bylo také vyfaulovaní hráče č. 17 u soupeře. Poslední periodu, jako by Brnu docházeli síly. Každý druhý hráč si ukazoval střídání a celkově soupeř strašně zpomalil. V útoku i v obraně jsme soupeře přehrávali. V poslední minutě jsme dokonce dokázali snížit na rozdíl pouhého koše. Poslední nájezd Tomajdy, vyfaulovaný hráč č. 6 a následně dané obě šestky nás posunuli do prodloužení. Už to pro nás bylo vítězství. Z jasně prohraného zápasu jsme se dostali v prodloužení do vedení a soupeř zvládl v prodloužení jen jeden koš. Skvělá bojovnost, velmi dobrá hra 1/1 s následným shozem a několik rychlých protiútoků. Jediný mínus snad jen trestné hody. Bodově nejlépe Kubík a Kubát, kterým sekundovali Mořický, Hudeček a Kostiha. Celá tato pětka i ostatní kluci určitě zaslouží pochvalu.  

Kyjov – BŠM Brno     56:34

Utkání v domácí aréně poprvé bez bubnu mělo úplně jiný úvod. Začátek se nám povedl velmi dobře. V útoku jsme soupeře nepustili takřka k ničemu. Hráči soupeře měli problém zakončit. Naše první pětka v čele s Tomajdou už nedělala chyby v rozehrávce. Proti celoplošné obraně soupeře jsme hráli dobře bez driblinku a myslím, že už kluci pochopili, co se po nich chce. Samozřejmě to chce více takových zápasů a tyto herní situace si je potřeba více procvičit. Bohužel druhá pětka v tomto zápase spala. Brňané se dokonce v poločase dostali do vedení. Třetí čtvrtina se nesla ve vyrovnaném duchu. Ke konci třetí čtvrtiny jakoby zase Brnu scházely síly. To stejné i v úvodu čtvrté periody. Soupeř zpomalil a v útoku už se k ničemu nedostali. Víceméně stejný scénář jako v Brně. V poslední periodě nemohl nastoupit ani Ady Hudeček kvůli zranění. I tak jsme zvládli tuhle čtvrtinu náramně a vyhráli jsme ji 20:0. V obou utkání Brno prohrálo možná i kvůli fyzičce, kterou jsme měli na konci zápasu vždy daleko lepší, i když soupeř rotoval 14 hráčů. Bodově se vyšvihl nejlépe Šimi Kubík, který dal 21 bodů. Trestné hody jsme měli podstatně lepší – 50%.

Celkově hodnotím všechny čtyři zápasy velmi dobře. Jediné mínus trestné hody a první půlka v Brně. Všichni máme tah na branku a tým je celkově vyrovnaný. I když chybí Aďas tak jsme schopní ho nahradit. V posledních zápasech se dobře do útoku projevil i Tedy Kostiha. Pokud se nebude bát tak bude takhle platný i nadále. Z celkově 19-ti utkání jsme v 16 utkáních dali více než 60 bodů. Takže s útokem jsem docela dobře spokojený a určitě jsem to nečekal. Co je důležité tak to, že rozehrávači plní svoji úlohu a plní pokyny trenéra. To říkám i rozehrávačům v U15, ale tam není tak dobrá zpětná vazba. Třeba se zadaří i tam. Díky všem fandům na posledních zápasech a pevně věřím, že letos obhájíme loňské druhé místo nebo snad i pokročíme na místo první. Zatím to máme dobře rozjeté. To by byla krásná tečka za skvělou sezónou.
Trenér Mezihorák

U15 vezou z venku jednu výhru - mise splněna

přidáno: 4. 2. 2019 11:24, autor: Radim Mezihorák   [ aktualizováno 4. 2. 2019 11:27 ]

Sokol Kbely – Jiskra Kyjov     43:45 pp

Do dalších ligových bojů jsme tentokrát odjížděli do hlavní města a do jižních Čech. Opět jsme nenastupovali v plné sestavě – chyběl Adam Hudeček a Martin Jahoda. I přes to jsme v Praze začali velice slibně a i přes 5 nedaných trestných hodů jsme první čtvrtinu vyhráli 15:8. Byli jsme daleko lepším týmem a byla jen otázka, kdy bude rozdíl několik desítek bodů. Jenže jsme se opět trápili a to z těch nejjednodušších pozic – z pod koše. Málo kdy máme výškovou převahu, a když jsme ji měli tak jsme ji stejně nevyužili. Za poločas jsme dostali pouze 15 bodů, takže obrana byla na výborné úrovni podobně, jako tomu bylo 14 dní zpátky v Prostějově. K ničemu velkému jsme soupeře nepustili.  Jenže v útoku bohužel katastrofa. Nebyli jsme schopni zahrát jediný protiútok. Nebyli jsme schopni trefit jednoznačné pokusy z podkošového prostoru. Nebyli jsme schopni zahrát v rychlosti ani hoď a běž. I přesto všechno jsme poločas vyhráli o 11 bodů. Na začátku třetí čtvrtiny si nejlepší střelec první půle Filda Fridrich udělal kotník a do zápasu již nenastoupil. Náskok se vyhoupl až na 14 bodů, jenže pak opět trápení a Praha se nám začala přibližovat. Celé utkání jsme vedli a minutu před koncem řádné hrací doby jsme naráz začali prohrávat o bod. Naštěstí Tom Mořický vyrovnal šestkou a šlo se do prodloužení. Toma je nutno pochválit. Celý týden byl na horách, ale i přesto zahrál velice dobrý zápas. V prodloužení jsme byli již bez Čiliho i bez Toma Kubáta. Prahu jsme opět více méně nepustili k ničemu. Nedostali jsme jediný koš ze hry. Soupeř skóroval pouze z trestných hodů po našich hloupých faulech. Nakonec jsme se „radovali“ z těsného vítězství na půdě soupeře. Každého vítězství na půdě soupeře v lize U15 si moc vážím a jsme za to rád. Ale po takovém výkonu se ani nedá radovat z tak špatného výkonu. Obrana vcelku dobrá, ale útok mizivý. Pokud nebudeme proměňovat jasné koše a stále se budeme bát kontaktu tak se s lepšími týmy nemůžeme srovnávat.

Jindřichův Hradec – Jiskra Kyjov     94:47

V neděli nás čekal dosud neporažený Jindřichův Hradec. My v 9 hráčích proti domácím sedmi statečným, kteří v sobotním duelu s Kroměříží vyhráli také pouze v sedmi hráčích. Pokud jsme tady chtěli uspět tak jen dobrou obranou a rychlým protiútokem. A jelikož jsme nebránili a ani nehráli rychlý protiútok tak skóre mluví za vše. První čtvrtina 29:4. Zatím nejhorší začátek v lize U15. Sice bez hlavních opor Fildy a Marťase, ale absolutně a nevěřícně zahraná čtvrtina. Takové chyby jsou nevídané i u nižších kategorií U11 a U12. K těmto chybám jsme přidali naše klasické posránkovství a bylo po zápase. V poločase 53:14. Schválně jsem dělal čárky za nedané koše z podkoše v situaci 1/0 (sám pod košem). Nedali jsme 16 jasných košů (32 bodů). Takže opět velký průser v útoku z jasných a lehkých pozic, které když nedáme tak se s těmito týmy vůbec nemůžeme rovnat. Pokud nechytíme přihrávku a nedáme jednoduchý koš tak nemůžeme po klukách chtít clonu nebo hoď a běž. Takže nás čeká na tréninku opět zlepšování hlavně individuálních činností jednotlivce, tak aby více hráčů mohlo hrát do koše a více hráčů mohlo ten koš ohrozit. Pokud budeme mít pouze 3-4 hráče, kteří se toho nebojí a jdou tvrdě do koše nebo alespoň pro faul, tak je to málo. Z herních věcí se na tréninku zaměřujeme pouze na rychlý protiútok a odstupovanou obranu. Obojí v zápase nejde moc vidět. Jsme rychlý tým, který má k rychlému protiútoku dobré předpoklady, takže by náš tým měl mít hlavní zbraň právě rychlý protiútok. Budeme prostě doufat, že to co nám vychází na tréninku a na tréninku taky zodpovědně zahrajeme, předáme i do zápasu. Nejlepším střelcem zápasu byl Majk, který dal 21 bodů (4 trojky).

Do dalších bojů by měl být Marťa Jahoda, ale zase je otázka co Filda Fridrich. Pokud nebudeme v plné sestavě tak horko těžko budeme sekundovat našim soupeřům. Za 14 dní nás čeká Kroměříž, která je na tom výkonnostně jako Jindřichův Hradec. Bude to těžký, ale abychom si uvědomili naše chyby, tak takové zápasy potřebujeme.     

U14 v novém roce stále bez porážky

přidáno: 31. 1. 2019 1:40, autor: Radim Mezihorák

Jiskra Kyjov - BC Kolín     63:46

Tento víkend jsme hráli netradičně jen jedno utkání. V neděli jsme nastupovali proti Kolínu bez tří hráčů ze základní rotace. Chyběl nemocný Adam Hudeček a dva lyžníci Tomáš Mořický a Dan Duhajský. A chyběla i asistentka. Což je absence asi největší J. Utkání jsme začali ve velice dobrém tempu a i když soupeř disponoval výškově tak jsme se nenechali zaskočit a od začátku jsme docela dobře celoplošně bránili. Pochvalu zaslouží opravdu celá pětice hráčů pod taktovkou Adama Zapletala, která zvládla celou čtvrtinu bez střídání. Druhé pětce chyběl rozehrávač. Šimi Gruber, který dostal roli rozehry, se s touto pozicí docela dobře popral v prvních pěti minutách. Potom se nechal unést hrou a dospěli jsme k hodně rychlým ztrátám. Každopádně se s touto úlohou docela dobře popral a určitě jsou to pro něho cenné zkušenosti. Po poločase na tabuli svítilo příznivé skóre, které málokdo čekal. Dobrý první poločas zahrál i Tadeáš Kostiha, který se stále potřebuje tyto zápasy k tomu, aby se posunul dál. Třetí čtvrtina byla z obou stran taková nemastná neslaná. Na chvilku jsme hosty pustili do vedení, ale do konce periody jsme stačili vyrovnat. Poslední čtvrtina byla ovšem jako z říše snů. První šestiminutovku jsme vyhráli 17:1. Výborná obrana, kolektivní výkon v postupném útoku a rychlý protiútok. Chvilkami hloupé fauly z naší strany, které ale ve finále zastavily rychlé protiútoky hostů a tím zamezily jejich jednoduché body. Celkově jsme poslední čtvrtinu vyhráli 21:4 a na konci jsme se radovali ze třetího vítězství v jarní části.

Chci moc poděkovat rodičům a fanouškům za skvělou podporu. Sice nebyl plný dům, ale když vás 40 fanoušků sborově skanduje a kluky to žene dál, tak má člověk chvilkami i husinu. Díky za to a doufám, že podobná atmosféra bude i na dalších zápasech. Myslím, že jsme si to všichni hezky užili.

Trenér Mezihorák 

U15 neuspěli ani na Hané ani ve Slezsku

přidáno: 28. 1. 2019 6:05, autor: Radim Mezihorák

Orli Prostějov – Jiskra Kyjov     43:39

Další utkání proti známému soupeřovi. Tým tvořený nejlepšími hráči z Prostějova, Olomouce a Svitav. Soupeři chyběl jen jeden hráč, který nastupuje za Tygry Brno. Nám chyběl Martin Jahoda. První čtvrtina byla ve vyrovnaném tempu a oba týmy se nemohly dostat do jednoduchého zakončení. Druhá čtvrtka se nesla ve stejném duchu. I když jsme zahráli protiútok, tak jsme nedali jednoduchý koš. V postupném útoku jsme měli neustále strach něco udělat. Střelecky se nám zdálky taky bohužel nedařilo. Soupeř na tom byl úplně stejně a tak v poločase bylo relativně nízké skóre 26:22 pro domácí. Třetí čtvrtinu, radši možná ani nebudu komentovat. Dali jsme pouhé dva koše ze hry. A myslím, že jsme ji ještě zahráli lépe než domácí, protože jsme ji vyhráli 7:5. Ale bohužel žádná pastva pro oči to nebyla. Bylo to jedno velké trápení na obě strany. Utkání bylo vyrovnané až do konce, ale domácí měli více štěstí. Nám už i k závěru docházeli síly. Není se čemu divit. Polovina týmu byla po zranění a po nemoci. S tím jsme tam také jeli. Ale potom když vidíme, jak hraje soupeř tak nám bylo všem a hlavně klukům pořádně líto.

Opava – Jiskra Kyjov     64:55

Po večerní vířivce a bohaté snídani jsme nastoupili proti Opavě. Úvod utkání se nám povedl na jedničku a rázem jsme vedli 10:0. Jenže po oddechovém čase domácích jsme polevili a šňůra domácích 17:0 nás tak trochu uzemnila. Ve druhé čtvrtce jsme se zvedli a šli jsme opět do vedení. Opět jsme předváděli dobrou obranu. Dostali jsme jen 24 bodů za poločas což je dobrý výsledek. Ale útok mizérie. Nedali jsme jednoznačné body z podkošového prostoru. Opakovalo se to, na co jsme proti Jihlavě doplatili. Ve druhé půlce to začalo soupeři padat a celkově 7 trojkami nás doslova rozstříleli. V útoku nám prostě chyběl důraz a hlavně pod košem, kde jsme byli takřka bez obrany. Takže opět se dá pouze říct, byla to škoda. Protože soupeř byl určitě k poražení.

 

Pevně doufám, že v domácích utkáních budeme v plné sestavě a soupeři to vrátíme. Teď nám nezbývá nic jiného než soupeři pogratulovat a zaměřit se na chyby, které nás stále neposouvají tabulkově dál. Vyzdvihnout se dobrá hra Adama Zapletala při sobotním utkání, který sice moc nebodoval, ale dokázal vytvořit dobré pozice spoluhráčům a také dobře bránil. Bodově a takovou nebojácnou povahou lze taky pochválit Martina Kocha, Fildu Fridricha a Toma Kubáta. Tito se do souboje nebojí jít. Zbytek se stále bojí. Zapracujeme více na hře 1/1 ať už z hlediska obrany tak i útoku.

 

Trenér Mezihorák

Žáci rozdrtili sokoly a také si pochutnali na pardubickém perníku

přidáno: 15. 1. 2019 0:39, autor: Radim Mezihorák   [ aktualizováno 15. 1. 2019 1:15 ]

Jiskra Kyjov – Královští Sokoli     113:34

První utkání v nadstavbové části jsme nastoupili proti neznámému soupeři z Hradce Králové, který byl oslaben o základní pětici hráčů. To se hodně podepsalo na vývoji hry. Soupeř od první minuty nekladl odpor a každou čtvrtinu jsme vyhráli téměř vždy o 20 bodů. Hodně prostoru dostali z naší strany i mladší hráči a docela dobře se s tím popasovali. Snažili se jít do každého souboje naplno a nevypustili žádnou minutu. Proto náskok rostl stejně rychle, jako když jsme hráli v „základní pětce“. Takže pochvala mladším klukům. Utkání v Hradci bude mít úplný jiný obraz – pokud bude soupeř v plné sestavě tak to může být hezké srovnání a určitě to nebude tak jednoduché.

 

Jiskra Kyjov – Synthesia Pardubice    73:45

V neděli nás čekal těžší soupeř z Pardubic. První čtvrtina se nám povedla dobře. Vycházeli jsme z dobré obrany a za úvodních 7 minut jsme dostali pouze 5 bodů. V první čtvrtině se zranil a dále už nenastoupil do utkání Šimi Kubík. Ale dobře ho v tom případě nahradil Tomáš Čajka, který byl neobvykle dobře aktivní v obraně. Jen tak dále. Dobré byli i trestné hody v první čtvrtině – 13/9. Druhou čtvrtinu jsme hráli s druhou pětkou, která byla doplněna jen Tomem Čajkou. Soupeř měl pod košem sice velkou převahu, ale Tomáš Mořický si s jedním z pivotů docela dobře poradil. Druhou čtvrtinu jsme se natrápili hodně v útoku. Snaha hrát 1/1 do vysokých hráčů byla naprosto zbytečná a stále to naši někteří hráči nebyli schopní pochopit. Takže celkově hodnotím druhou čtvrtinu hodně záporně. Ve třetí periodě jsme si spravili chuť a celkově ji vyhráli 29:6. A zápas byl rozhodnutý. Čtvrtá čtvrtina patřila opět mladším hráčům a utkání už se v klidu dohrálo. Na můj vkus jsme hráli moc pomalý basket. Rychlý protiútok doprovázen zbytečným driblinkem, nebo hloupá hra 1/1 do vyšších hráčů. Proti takovému soupeři musíme hrát chytře a rychle. V tomto utkání jsme měli vyhrát minimálně o 50 bodů. Takže zapracujeme na tréninku na kolektivnějším pojetí hry v postupném útoku a také zlepšíme protiútok. Abych jen nehanil, tak určitě pár basketbalových akcí v utkání taky bylo. Bodově se opět zapojili téměř všichni hráči a téměř polovinu nastřílených bodů dali Tom Kubát a Adam Zapletal.

Starší žáci U15 odehráli první ligové zápasy

přidáno: 8. 1. 2019 3:30, autor: Radim Mezihorák

Sokol Šlapanice – Jiskra Kyjov     61:68

První lednový víkend nás čekala premiéra v žákovské lize U15 na půdě Šlapanic. Do úvodu jsme vstoupili vlažným krokem a než jsme se rozkoukali tak jsme prohrávali 17:5. Po oddechovém čase jsme se trochu vzpamatovali, ale i tak jsme po první čtvrtině prohrávali o 12 bodů. Byli jsme prostě zvyklý hrát tak trochu v jiném tempu. V obraně jsme byli hodní a jeden faul za celou čtvrtinu to jen potvrzuje. Ve druhé čtvrtině ovšem začala Kyjovská jiskra válet. Ve druhé čtvrtině sice domácí ještě zvýšili svůj náskok na 18 bodů, ale potom už se jen zkracoval. Začali jsme hrát týmově, jak v obraně, tak v útoku. V poločasové pauze šlo na hráčích v šatně vidět, že ten zápas určitě nechtějí pustit a ještě budou bojovat. Třetí perioda byla rozhodující. Strhli jsme vedení na svoji stranu a celkově vyhráli tuto čtvrtinu 21:10. Téměř polovinu těchto bodů zaznamenal Filip Fridrich, který využil svých dovedností k úspěšnému zakončení ve hře 1/1. Ve čtvrté periodě se konečně z dálky šťastně trefil Martin Koch, který zaznamenal hezkých 20 bodů. A postupně jsme si udělali náskok, který jsme uhájili. Vše bylo doprovázeno dobrou obranou klíčového hráče domácích. Na něm se vystřídali téměř všichni pivoti. Poslední třetí periody jsme vyhráli a celkově jsme byli lepším týmem. Rozjezd byl trochu slabší, ale ten se do příště dopiluje. Důležité je, že i z -18 se dá dostat na +7. A je dobře, že to kluci zažili, že ztracený zápas se může vyhrát. Skvělý zážitek z pozice trenéra!

 

BC Vysočina – Jiskra Kyjov     73:64         

V neděli jsme v ranních hodinách odjížděli na horkou půdu Vysočiny, která měla s Kroměříží nejlepší skóre po základní části, takže nás čekal jeden z nejtěžších soupeřů ve skupině. První čtvrtina jako přes kopírák zápas se Šlapanicemi. Laxní přístup od první minuty – špatné odstupování, takřka žádné odstavování a neproměněné jasné šance. To je prvních pět minut a rázem to bylo 12:2 pro domácí. Oddechový čas opět trochu pomohl a hra se srovnala. Začátek druhé periody nám utekl úplně. Za pět minut šňůra domácích 12:0. Po oddechovém čase opět trochu oživení a srovnání hry. Ale i tak v poločase rozdíl o 19 bodů. Klíčové taky bylo, že dvojice hráčů Brunner a Bačík neslezla ze hřiště. Po poločase jsme trochu zrychlili hru a dobrými trestnými hody a třemi trojkami jsme snížili na rozdíl 14-ti bodů. Ve čtvrté čtvrtině jsme pokračovali v rychlém přesunu do útoku a slavili jsme úspěch v podobě snížení rozdílu na rozdíl 8 bodů. Škoda nedaných 6 trestných hodů v poslední čtvrtině. Utkání se mohlo vyvíjet trochu jinak. Na to, že jsme rotovali všech 12 hráčů od první do poslední minuty je to dobrý výsledek. Soupeř hrál více méně celou dobu se dvěma klíčovými hráči a prostřídával jen tři hráče. Celkově měli v rotaci jen 8 lidí a v poslední minutě nastoupil zbytek. Tím chci říct, že do konce sezóny budeme v tomto stylu pokračovat a do hry se podívá vždy celá dvanáctka. Nikam se nepostupuje ani nesestupuje, takže nemáme velké ambice. Důležité je se vyhrát a získat zkušenosti do dorostenecké soutěže.

 

Za 14 dní nás čekají opět venkovní duely v Prostějově a Opavě. Oba dva týmy jsou určitě hratelné a určitě se porveme o vítězství. Opět budu rád, když domů přivezeme minimálně jednu výhru J

Trenér Mezihorák   

Shrnutí posledních 4 zápasů

přidáno: 18. 12. 2018 6:10, autor: Radim Mezihorák

Jiskra Kyjov – Svitavy  114:37

Zápas, který nepřinesl žádné překvapení. Minuty dostali především mladší hráči. A i když se nebáli hrát, tak tam bylo spoustu chyb, které musíme do příštího zápasu s tímto týmem odstranit. Se Svitavami budeme hrát i na jaro, takže by měli zase dostat prostor všichni. Myslím, že větší komentář toto utkání nepotřebuje.

Jiskra Kyjov – BK Prostějov  75:58

Další dohrávka s týmem, který v prvním utkání hodně kousal. Do tohoto utkání jsme šli sice v plné sestavě, ale na některých šlo vidět, že jsou stále omezení díky nemoci. Soupeř měl 2-3 šikovné hráče, které jsme si museli pohlídat. To se nám moc nedařilo a soupeř byl neustále na dostřel. U nás největší problém podkošové situace a trestné hody. Celkově jsme v utkání dali 75 bodů, nedali asi 10 jednoznačných podkošových situací a nedali 30 trestných hodů. Takže jsme mohli dát klidně 125 bodů! Takže i když to v útoku skřípalo a stále jsme to tlačili do plných tak nakonec jsme dali docela hodně bodů. I tak jsme byli určitě kolektivnější tým oproti soupeři. Dobrý zápas odehrál Tadeáš Kostiha. V obraně byl téměř vždy na správném místě a v útoku se konečně nebál. Svými body hodně přispěli k vítězství Šimi Kubík a Tom Kubát.

BŠM Brno – Jiskra Kyjov  90:46

Do Brna jsme odjížděli opět v plné sestavě s velkým nadšením, protože jsme Brnu v Kyjově ukázali, že umíme hrát basket a nikoho se nebojíme. Bohužel nadšení všechny přešlo po první čtvrtině, kdy jsme prohrávali již o 20 bodů. Absolutní kolaps v útoku naší první pětky. V poločase to bylo rozdílem už 30 bodů. Nedokázali jsme zahrát vůbec nic. Rozehrávači nebyli schopni rozehrát. Ti, co se bojí normálně, se báli ještě víc. Špatné procento trestných hodů a neproměněné koše z podkošového prostoru nás provázeli celý zápas. Hlavně jsme nedokázali zahrát ani jednou pořádně „hoď a běž“ nebo najet a shodit. Pořád se opakovalo „hoď a stůj“ nebo náš jeden hráč do 4 brněnských. Potom se dostáváme do těžkých situací, ze kterých se nedostaneme. A když jsme zahráli protiútok, tak většinou skončil špatnou přihrávkou nebo neproměněným košem. Jde vidět, že ač se možná jedná o základní individuální dovednosti nebo základní herní kombinace, který bychom již měli umět, tak nám tento zápas otevřel oči a stále musíme pracovat na těchto základních věcech. Bodově i herně dobře zahrál v druhé půlce Ady Hudeček.

Tygři Brno – Jiskra Kyjov  64:65

V neděli, na poslední zápas v základní části, jsme odjížděli na půdu nejsilnější soupeře, který v letošní sezóně neprohrál. Do zápasu kvůli zranění nenastoupil Michal Slovák, nejlepší hráč Brna. Ovšem domácí mají ještě Krinkeho, který vládl první čtvrtině. To se projevilo ve skóre první čtvrtiny, kde nás domácí jasně přehráli 23:11. Druhá perioda byla plodná hlavně z naší strany. Dokázali jsme využít výškové převahy, kde se projevoval hlavně Tomáš Kubát. Musím ho pochválit za poziční hru a chytrost pod košem. Čtvrtinu jsme vyhráli 22:8. Stačí, aby chyběl jeden hráč v pětce, a je to úplně jiný soupeř. Třetí čtvrtina se nesla ve vyrovnaném duchu. Ze strany Tygrů spoustu dobrých individuálních výkonů a z naší strany konečně hodně kolektivní pojetí. Útoky střídali herní kombinace „hoď a běž“ a „nájezd – výhoz“. Myslím, že i pro oko fanouška hezký zážitek. V poslední čtvrtině jsme nasbírali hodně faulů a to úplně zbytečně. Šimi Kubík se musí naučit nefaulovat při útočném doskoku. Musím vyzdvihnout obrannou práci Adama Zapletala, který velmi dobře ubránil klíčového hráče Krinkeho. Snad nejlepší individuální obranná práce, kterou jsem letos v U14 viděl. Jen tak dál a hlavně nezpomalovat. Bodově velmi dobře přispěl Adam Hudeček, který nastřílel 20 bodů, k tomu přidal skvělé trestné hody 9/7 a jednu trojku. Tomáš Kubát mu dobře sekundoval se 17 body a také relativně dobrými šestkami – 12/7.

 

Shrnutí základní části:

Na začátku sezony jsem chtěl skončit do pátého místa ve skupině. Určitě by mě nenapadlo, že skončíme na krásném třetím místě s 8 vítězstvími a 4 prohrami. Je to dáno i tím, že jsme většinu utkání odehráli v plné sestavě, což je u nás hodně důležité. Je potřeba do sestavy zapojit i další hráče ročníku 2006 pro případ, že budou výjezdy na hory nebo velká nemocnost. Proto dopředu říkám, pokud máte hory, zkuste je dát tak, že pojedete v neděli po zápase a přijedete v pátek před zápasem. Tak to dělám taky. Jinak zhodnocení všech hráčů je asi zbytečné – každý hráč ví, kde dělá chyby a to je nutné si uvědomit a na tom pracovat. U některých je problém hlava – někteří mají zbytečný respekt a zbytečně se bojí, při tom na to mají. Možná je i dobře, že jsme do extraligy nepostoupili. Budeme hrát s týmy, které jsou na tom stejně nebo hůř. Takže opět dostanou všichni hráči docela hodně prostoru a stále bychom měli hrát ve většině zápasů první poločas na dvě pětky. Od ledna budeme hrát především s týmy z Čech. Pro kluky zase dobře, protože poznají jiné týmy, jiný kraj, jiné rozhodčí atd. Rozlosování je na www.cbf.cz nebo na našich webových stránkách týmu U14.

 

Trenér Mezihorák

V odvetě jsme pro vlky nebyly snadná kořist

přidáno: 4. 12. 2018 11:19, autor: Radim Mezihorák

Jiskra Kyjov – Vlci Žďár     63:70 (9:13, 32:26, 42:51)

Jak uvádí nadpis a také jak jsem řekl po prvním vzájemném utkání ve Žďáru, v odvetě se nenecháme. V prvním vzájemném utkání se naší první pětce nedařilo a bylo nutné udělat pár změn. Proto jsme i netradičně začali s druhou pětkou a lehce jsme prohodili některé hráče. Udělalo to svoje. První čtvrtina se nesla ve vyrovnaném duchu. Nutno pochválit stále bojujícího a doskakujícího Adama Hudečka, který zaznamenal 6 bodů z 9 v první čtvrtině. Poté však nastoupila druhá pětka, která skvělou obranou, výborným rychlým protiútokem a přesnou střelbou za tři body (4 trojky) dostala naše kluky do 6-ti bodového vedení v poločase. Trochu zamrzelo 12 neproměněných trestných hodů v první půli. Vedení mohlo být větší a mohli jsme nastupovat do druhé poloviny zápasu s větším klidem. To se bohužel nepovedlo a úvod třetí periody nám bohužel utekl. Šňůra 2:12 pro soupeře vrátila hosty zpátky do hry. Žďár hrál hodně zataženou obranu a bylo těžké se prosazovat hrou 1/1. Proto jsme při každém oddechovém čase apelovali na kluky, aby hráli jednoduchou kombinaci - hoď a běž. Hráli jsme ji, ale málo. Soupeř 7 min před koncem už odskočil na rozdíl 19-ti bodů. Záblesk přišel po dalším oddechovém čase, který přinesl pouze stažení náskoku na pěkných 63:70. Myslím, že pochvalu si za zápas zaslouží i Adam Zapletal, který dokázal nejenom přihrát na zakončující hráče, ale také nastřílet 18 bodů.

Jsem rád, že dokážeme hrát s nejlepšími celky v naší skupině vyrovnané zápasy. Nedali jsme trestuhodných 14 šestek, neubránili jsme jasné koše soupeře a naopak jsme některé jasné koše nedali. I přes tuhle prohru je stále šance se dostat do top tří týmů, a dostat se tak do vysněné extraligy. 

Trenér Mezihorák

Tradiční rival z Kroměříže 2x poražen!

přidáno: 8. 11. 2018 3:04, autor: Radim Mezihorák

Slávia Kroměříž – Jiskra Kyjov     50:60   

V sobotu jsme zavítali na „vždy horkou“ půdu Kroměříže. Soupeř nás zaskočil svým útočným herním projevem, kde víceméně v každém útoku proběhly minimálně 3 clony. S tím jsme si ze začátku moc neradili, ale v průběhu hry jsme již tyto situace řešili dobře. Problém byl na naší straně v útočné fázi. Hloupě jsme se přizpůsobili systému soupeře a nehráli svoji kolektivní hru. Do toho nám to tam moc nepadalo, a proto jsme první čtvrtinu také prohráli o 5 bodů. Druhá pětka se zakončením neměla problém, ale i tak jsme i druhou periodu prohráli rozdílem jednoho bodu a celkově jsme v poločase prohrávali o 6 bodů. Obrana nebyla špatná, ovšem útok tragický. Žádný rychlý protiútok. Pokud jsme ho zahráli, tak jsme zase nedali jednoznačný koš. Třetí perioda byla rozhodující a vyhráli jsme ji 23:7. Jediná čtvrtina, kterou jsme vyhráli a to i díky velice pohledným akcím a hlavně rychlým protiútokům. Dobrý zápas to byl pro Tomáše Mořického, který podal svoje letošní maximum a ukázal všem, že taky umí dávat body.

Jiskra Kyjov – Slávia Kroměříž     59:51

                Odvetný zápas v Kyjově na druhý den v neděli měl podobný průběh, ale trochu s optimističtějším skórem pro nás. I tak jsme se hodně natrápili opět v útoku. A prostě jsme to nebyli my. Nebyla to naše pohoda. Naštěstí jsme to drželi dobrou obranou a tak jsme dostali za poločas pouhých 22 bodů. Třetí čtvrtina z naší strany asi nejhorší čtvrtina, kterou jsme letos zahráli. TOP pětce, která většinou ukáže svoji sílu, jako kdyby docházely baterky. Kroměříž srovnala krok, ale i tak jsme se nenechali a domácí půdu uhájili.

                Obě hrozně důležité vítězství pro nás. Ač jsme čekali, že to bude daleko snadnější. Je pravda, že se nemůže dařit úplně ve všech zápasech. A tak doufám, že“ kritické“ zápasy máme za sebou a teď se s chutí můžeme vydat do odvet. Určitě jsem nečekal, že budeme po prvním kole na třetím místě s 5 výhrami a 2 prohrami. Doufám, že kluci neusnou na vavřínech a budou pokračovat v dobrých výkonech nadále. Třetí tým z naší skupiny má šanci postoupit do extraligy, která by se do Kyjova vrátila po 6 letech. Cesta do extraligy je ovšem ještě daleká a proto hurá do práce J

Trenér Mezihorák

1-10 of 13